wizyta opieka2b uslugi1

 

Opiekun medyczny

Zadania zawodowe opiekuna medycznego obejmują:

  1. Rozpoznawanie i rozwiązywanie problemów opiekuńczych osoby chorej i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku.
  2. Pomaganie osobie chorej i niesamodzielnej w zaspakajaniu potrzeb biologicznych, psychicznych i społecznych.
  3. Asystowanie pielęgniarce i innemu personelowi medycznemu podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych.

Podejmowanie współpracy z zespołem opiekuńczym i terapeutycznym podczas świadczenia usług medycznych.

Podstawowym zakresem aktywności zawodowej opiekuna medycznego jest świadczenie pielęgnacji i opieki osobom chorym. Świadczenie to obejmuje podstawową pielęgnację i podstawową opiekę, co w praktyce opiekuna oznacza pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych osób chorych i niesamodzielnych.

Świadczeniem pielęgnacyjnym jest pomoc w zakresie odżywiania, wydalania, higieny ciała i poruszania się, w tym:

  • czynności w zakresie odżywiania obejmują czynności związane z przygotowaniem pożywienia w sposób umożliwiający jego spożycie przez osobę niesamodzielną. A więc dobór pokarmów, płynów, w tym podgrzewanie napojów i pokarmów, rozdrabnianie posiłków. Udzielenie pomocy osobie niesamodzielnej przy spożywaniu posiłków, a w razie potrzeby karmienie jej.
    W przypadku kiedy pacjent ma gastrostomie lub jest karmiony przez zgłębnik opiekunka przygotowuje pacjenta, sprzęt i pokarm do karmienia wykonywanego przez pielęgniarkę,
  • czynności w zakresie wydalania obejmują różnorodną pomoc w wykonaniu czynności fizjologicznych przez pacjenta,
  • czynności w zakresie higieny ciała obejmują pomoc lub wyręczenie pacjenta przy utrzymywaniu ciała w czystości. Wykonywanie podstawowych zabiegów kosmetycznych takich, jak mycie ciała, higiena jamy ustnej, w tym mycie protezy zębowej, mycie i czesanie włosów, w razie konieczności zakładanie czepca przeciwwszawiczego, golenie, obcinanie paznokci. Zabiegi te w zależności od stanu pacjenta wykonywane są w łóżku, przy łóżku lub w łazience,
  • czynności w zakresie pomocy w poruszaniu się i przemieszczaniu  wykonywane są w obrębie łóżka (zmiana pozycji ciała) lub w obrębie pokoju, czy mieszkania - pacjenta, z użyciem technik i sprzętu rehabilitacyjnego. 

W zakresie tej opieki leży również:

  1. utrzymanie odpowiedniej temperatury i czystości otoczenia
  2. zabezpieczenie czystej i odpowiedniej odzieży oraz pościeli,
  3. dbanie o czystość łóżka i szafki przyłóżkowej oraz naczyń i sprzętu domowego i rehabilitacyjnego używanego przez pacjenta,

Ponadto pomoc w dotarciu do lekarza lub w razie konieczności WIZYTA U LEKARZA. Zakup zleconych leków, środków pomocniczych i materiałów medycznych. Inne czynności objęte umową, mające bezpośredni związek z bezpieczeństwem funkcjonowania i zdrowiem osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji.